2007

SUNNE HALV- OCH HELMARATHON 2016

Resultat 2007

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Anders Hansson - M40

Solvikingarna

2:47:44 Pers.

2

Jan Halland - M40

Statkraft Nore

2:53:09

3

Björn Gerde - M50

Norge

3:02:21

4

Lars Olsson - M35

SISU Forshaga

3:09:51

5

Hasse Byrén

IF Spartacus

3:11:39 Pers.

6

Mats Hammerin - M45

Borlänge Löparklubb

3:12:09

7

Hans Jansson - M55

Kils AIK

3:14:51

8

Ted Tryggvesson - M55

Kils AIK

3:16:04

9

Mats Zetterlund - M55

Vattudalens LDK

3:20:35

10

Anders Krappe - M55

Laholms IF

3:21:03

11

Oscar Hernandez - M50

Eklanda Vargarna

3:21:11

12

Curt Sandberg - M55

Arlanda-Märsta SK

3:24:23

13

Peter Nord - M40

OK Grane

3:29:02 Pers.

14

Tomas Pinni - M40

IFK Nora Långlöpning

3:30:21 Pers.

15

Tormod Lundberg - M60

Haman Skiklubb

3:30:52

16

Karwan Tahir

IF Spartacus

3:31:52 Pers.

17

Tom-Rune Bertelsen - M40

Drammen Kickboxingklubb

3:32:26

18

Robert Alnebring - M45

Boo IF

3:33:42

19

Erik Nossum

Oppegård IL - Norge

3:33:55

20

Stig Åsberg - M60

IFK Nyland

3:34:46

21

Christer Högberg - M45

IF Göta

3:34:53

22

Tord Blücher - M45

Storådalens SK

3:36:11

23

Ulf Ring - M55

Arlanda Märsta SK

3:38:02

24

Jan Röhdin - M60

Team Skavsåret IF

3:38:12

25

Bengt Göransson - M45

Falu IK

3:39:21

26

Jörgen Larsson

Sala

3:39:28

27

Torbjörn Karlsson - M50

Arvika LK

3:39:53

28

Jan Paraniak - M55

Team Skavsåret IF

3:40:59

29

Christer van den Berg-M60

Arvika LK

3:41:44

30

Lennart Olsson

Laholm IF

3:42:39

31

Per-Anders Liljemark - M45

Sunne LK

3:42:59

32

Bo Edenfäll

Vallentuna FK

3:45:17

33

Henrik Aasbö - M50

IK Rindals-Troll, Norge

3:46:45

34

Jan Lundell

OK Grane

3:47:11

35 (nr. 1 Damer)

Elisabeth Schelin - K40

Sunne LK

3:47:55

36

Tommy oskarsson - M40

Vi som springer

3:50:37

37

Jonas Alpsten

SISU Forshaga

3:50:56

38

Kurt Gustavsson - M60

Hultsfreds LK

3:51:47

39

Lars-Göran Berggren-M50

Team Skavsåret IF

3:52:39

40

henrik Sköllerhag - M40

IK Spring Väst Årjäng

3:53:37

41

Roger Andersson - M50

Töcksfors IF

3:53:50

42

Ulf Björk

Vilsta IK

3:54:18

43

Olle Modin - M55

Vilsta IK

3:54:59

44

Stig Söderström - M60

Kvarnsvedens FIK

3:55:03

45

Lars Palmgren - M40

IFK Sunne/SvinbäckensLK

3:55:37

46

Ola Elander - Män

Friskis&Svettis

3:57:55

47

Evert Moberg - M65

IF Göta

3:59:05

48 (nr. 2 Damer)

anna-Karin Barhammar -K35

SK Bore

4:01:32

49

Björn Hågensen - M55

Hamar Skidklubb

4:01:32

50

Lars Agnezen - M55

Kongahälla AIK

4:05:48

51

Anders Alin - Motion

Karlstad

4:08:02 Pers.

52

Ari Pohjola - M45

Örnsköldsvik

4:11:03 Pers.

53

Lars Almqvist - M55

IFK Helsingborg

4:13:00

54

Kent-Åke Eriksson - M45

Arvika LK

4:14:12

55

Stefan Larsson - Motion

Vi som springer

4:15:46

56

Tommy Englund

OKGrane

4:20:58

57

Lennart Skoog - M60

Stenungsund OK

4:23:35

58

Jan-Erik Ullström - M45

Vi som springer

4:24:01

59

Göran Tilosius - M55

Vi som springer

4:25:50

60

Mattias Olsson - Motion

Sunne

4:26:45

61

Hans-Inge Lindeskow-M55

Hargs BK Runners

4:27:04

62

Rolf Halde - M60

Vi som springer

4:27:49

63

Valdemar Andersson - M50

IF Spartacus

4:28:21

64

Wiggo Bakken

Jevnaker IF

4:32:09

65

Stig Hellström - M70

Fredrikshofs FIF

4:32:50

66

Lars Moberg - Motion

Oxie

4:32:57

67 (nr. 3 Damer)

Ingela Mattsson - K55

Sunne LK

4:34:00 Pers.

68

Bernt Rünell - Motion

xxx

4:37:09

69

Arne Arvidsson - M45

Sunne LK

4:39:48

70

Sofia Kay - K

Vi som springer

4:41:03 Pers.

71

Sigvard Koplimäe - Motion

Vi som Springer

4:46:00

72

Jan Krantz - M65

Solvikingarna

4:48:11

73

Lennart Bengtsson - M65

Solvikingarna

4:48:12

74

Astrid Häger - K55

Fredrikshofs FIF

4:49:52

75

Barbro Paraniak - K50

Team Skavsåret IF

4:55:03

76

Gunnar Irvegård - M70

Arlanda-Märsta SK

5:04:32

77

Rolf Carlén - M65

IFK Sunne/SvinbäckensLK

5:09:03

78

Jan Brågård

IFK Kristinehamn

5:13:16

79

Birgitta Eriksson - K50

IF Hammaren

5:16:25

80

Tore Sandberg - M55

IFK Sunne/Vi som springer

5:17:50

81

Tanja Schussler - K45

IFK Sunne Frii

5:39:20

82

Berith Hammerin - K40

Borlänge LK

Bruttit

83

Frank Brodin - M60

Solvikingarna

Bruttit

84

Fredrik Henriksson - M35

Arvika LK

DNS

85

Magnus Hollander - M35

IFK Sunne/IF Atrix

DNS

86

Sten-Åke Rosendahl - M60

Vi som springer

DNS

Lagtävling

 

Jan Paraniak - M55

3:40:59

 

1. team Skavsåret IF

Jan Röhdin - M60

3:38:12

11:11:50

 

Lars-Göran Berggren-M50

3:52:39

 

 

 

 

 

 

Hasse Byrén

3:11:39

 

2. IF Spartacus

Karwan Tahir

3:31:52

11:11:52

 

Valdemar Andersson-M50

4:28:21

 

 

 

 

 

 

Christer van den Berg-M60

3:41:44

 

3. Arvika LK

Kent-Åke Eriksson - M45

4:14:12

11:35:53

 

Torbjörn Karlsson - M50

3:39:53

 

 

 

 

 

 

Jan Lundell

3:47:11

 

4. OK Grane

Peter Nord

3:29:02

11:37:11

 

Tommy Englund

4:20:58

 

 

 

 

 

 

Elisabeth Schelin - K40

3:47:55

 

5. Sunne LK

Ingela Mattsson - K55

4:34:00

12:04:54

 

Per-Anders Liljemark - M45

3:42:59

 

 

 

 

 

 

Ulf Ring - M55

3:38:02

 

6. Arlanda-Märsta SK

Curt Sandberg - M55

3:24:23

12:06:57

 

Gunnar Irvegård - M70

5:04:32

 

 

 

 

 

 

Jan Krantz - M65

4:48:11

 

7. Solvikingarna

Lennart Bengtsson - M65

4:48:12

12:24:07

 

Anders Hansson - M40

2:47:44

 

 

 

 

 

 

Jan-Erik Ullström - M45

4:24:01

 

8. Vi som springer

Stefan Larsson - Motion

4:15:46

12:30:24

 

Tommy Oskarsson - M40

3:50:37

 

 

 

 

 

 

Lars Palmgren - M40

3:55:37

 

9. IFK Sunne

Rolf Carlén - M65

5:09:03

14:22:30

 

Tore Sandberg - M55

5:17:50