2009

SUNNE HALV- OCH HELMARATHON 2016

Resultaten 2009 herrar

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Vidar Nilsen -60

Norge

2:49:30

2

Jörgen Holmqvist -66

Heleneholms IF

2:52:46

3

Lars Olsson -70

SISU Forshaga SK

2.58.34 Pers.

4

Claude Rocland M40

MG-runners, France

3.07.47

5

Anders Thudén -60

IFK Södertälje

3.10.50

6

Henrik Sköllerhag -66

Ik Spring Väst

3.13.09 Pers.

7

Krister Lind -60

Kvarnsvedens FIK

3.13.51

8

Jouko Mourujärvi

IFK Sala

3.14.45

9

Magnus Hollander -68

Nivea BK

3.18.19 Pers.

10

Fredrik Hermansson -70

Spring Väst

3.18.21 Pers.

11

Andreas Djurberg

Karlstad

3.18.25 Pers.

12

Anders Eriksson

IFK Kristinehamn frii

3.22.51

13

Karwan Tahir -61

IF Spartacus

3.24.23 Pers.

14

Mats Zetterlund

Vattudalens LDK

3.26.49

15

Mats Hammerin -60

Borlänge LK

3.27.40

16

Stig Åsberg

IFK Nyland

3.30.17

17

Robbin Person -89

Lennartsfors

3.31.37 Pers.

18

Roger Andersson

IFK Sala Friidrott

3.41.48

19

Tord Blucher -58

Storådalen

3.42.22

20

Tom-Rune Bertelsen -67

Drammen Kickboxing

3.44.40

21

Bengt Göransson

Falu IK

3.45.41

22

Ulf Ring -49

Arlanda Märsta SK

3.50.15

23

Tommy Oskarsson -64

Vi som springer

3.52.59

24

Jonas Alpsten M50

Sisu Forshaga

3.55.08

25

Christer van der Berg -45

Arvika LK

3.58.26

26

Christer Högberg -58

Karlstad

3.59.54

27

Lars Almqvist -51

IFK Helsingborg

4.05.14

28

Henrik Aasbö

IK Rindals-Troll

4.08.56

29

Bengt Olovsson -51

SK Bore

4.12.55

30

Anders Alin

IF Göta

4.13.46

31

Kent-Åke Eriksson

Arvika LK

4.16.48

32

Jan Paraniak

Team Skavsåret IF

4.17.16

33

Stig Samuelsson -47

Tjalve

4.18.27

34

Evert Moberg

IF Göta

4.19.04

35

Lars Agnezon -48

Kongahälla AIK

4.20.09

36

Valdemar Andersson -54

IF Spartacus

4.21.51

37

Christer Mattisson

Uppsala

4.26.08

38

Jan Halldén -54

IF SAAB

4.27.16

39

Lennart Skoog

Stenungsunds OK

4.28.23

40

Jan Krantz

Solvikingarna

4.30.14

41

Lennart Bengtsson

Solvikingarna

4.30.14

42

Jan Lundell M60

Ok Grane

4.31.52

43

Stig Söderström

Kvarnsvedens FIK

4.33.40

44

Joakim Örnborg

Sunne

4.38.08

45

Ola Elander -76

Friskis&svettis

4.39.04

46

Kjell-Åke Åkesson

Växjö

4.41.19

47

Viggo Bakken M55

Ok Grane

4.49.15

48

Jan-Erik Ullström

Vi Som Springer

4.49.48

49

Owe Gustavsson -56

IK Vista

5.04.12

50

Anders Hidefjäll

xxx

5.07.36

51

P-O Hvitfeldt

IFK Mora

5.08.59

52

Rolf Carlén

Svinbackens LK

5.14.37

Marathon damer

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Lena Holmgren -82

IF Göta

3.30.02

2

Anna-Karin Barhammar -72

Sunne LK

3.41.44

3

Anita Wiklund Lundin -59

Sunne LK

3.51.35 Pers.

4

Ann-Kristin Forsberg -63

Hemlingby LK

3.53.57

5

Linda Emilsson -72

SISU Forshaga

4.11.50

6

Berith Hammerin -65

Borlänge LK

4.32.09

7

Astrid Häger -48

Fredrikshofs FIF

4.53.04

8

Maritha Larsson

IF Göta

5.32.47 Pers.

Halvmarathon herrar

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Leif Sjöström -68

IF Göta

1.20.23

2

Christer Skoog -59

Sisu Forshaga

1.20.58

3

Anders Nilsson -77

Vålberg

1.24.46

4

Axel Lämås -55

IF Göta

1.24.48

5

Tom Pedersen

IF Göta

1.25.22

6

Tomas Andersson -70

Sisu Forshaga

1.25.35

7

Jonas Kindberg -66

Karlstad multisport

1.27.25

8

Håkan Jonsson -74

IFK Kristinehamn fri

1.27.34

9

Anton Nilsson -94

Kils AIK

1.27.43

10

Johan Skoghammar -72

Karlstad

1.28.23

11

Ferdrik Eriksson -70

IF Göta

1.29.34

12

Lennart Eriksson -66

IF Göta

1.30.29

13

Lars Hakes -70

Malung

1.32.01

14

Per Martin Appel

Arvika

1.32.20

15

Lars-Erik Sundström -55

Kils SF

1.33.25

16

Bengt Ekbom -62

Arvika LK

1.34.15

17

Mikael Skoogh M40

Karlstad

1.35.59

18

Peter Lindmark -69

Myre JSK

1.36.13

19

Staffan Ehrencrona -58

Sunne

1.36.23

20

Kjell Svensson -62

Säffle Friidrott

1.36.36

21

Bertil Andersson

Arvika

1.37.46

22

Stefan Richardsson -62

IFK Kristinehamn Fri

1.37.47

23

Karl Hultén -73

xxx

1.38.08

24

Andreas Eriksson

OK Grane

1.38.34

25

Lars Wirén -64

Örebro polisens IF

1.40.54

26

Örjan Larsson -63

Torsby

1.41.00

27

Tommy Granqvist -63

Skruvstads IK

1.41.57

28

Erik Svensson

Sisu Forshaga

1.43.41

29

Peo Filipsson -61

Skruvstads IK

1.44.37

30

S-A Karlsson -54

Hammarö

1.46.06

31

Bo Kåwe -43

Säffle friidrott

1.46.08

32

Peter Bared -73

Östra Ämtervik

1.47.58

33

Anders Luukkonen -73

Karlstad

1.49.06

34

Peter Stang -93

SIBK

1.49.51

35

Arne Arvidsson -58

IFK Sunne Friidrott

1.49.54

36

Erik Evestam -72

Gillberga SK

1.49.58

37

Mattias Andersson

xxx

1.53.05

38

Pär Sundén 79

xxx

1.55.04

39

Arne Carlsson -58

V.F.H.V

1.57.29

40

Mats Bergling -64

Rens BK

1.58.15

41

Jean-Hubert Archen -78

MG-runners, France

1.58.24

42

Ewert Skymne -31

Fredrikshofs FIF

2.06.05

43

Uno Nilsson

Karlslunds IF

2.08.00

44

Arne Persson

Sunne

2.47.44

45

Bojje Strömberg M70

Eda CC

3.02.05

Halvmarathon damer

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Birgitta Mellberg

Sisu Forshaga

1.46.28

2

Ann Catrine Widerström-60

OK Grane

1.54.27

3

Pernilla Sjöqvist - 69

xxx

1.57.35

4

Helena Zetterlund - 76

Vattudalens LDK

1.58.06

5

Maria Carlson - 85

Karlstad

1.58.32

6

Malin Hammerin - 91

Borlänge LK

2.00.26

7

Ulrika Birkflo - 66

Hagfors Måleri AB

2.04.47

8

Ann Marie Hjelm

Bakkerud

2.08.56

9

Lena Skymne - 40

Fredrikshofs FIF

2.09.22

10

Anna Zetterlund - 73

Vattudalens LDK

2.09.56

11

Birgitta Eriksson - 57

IF Hammaren

2.46.12

7 KM herrar

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Magnus Åberg - 72

Sunne Löparklubb

24.13

2

Niklas Björn - 90

IK Vikings Fri

25.21

3

Marcus Ruus - 94

IK Springväst

26.41

4

Karl-Martin Nordling

IF Göta

26.48

5

Denny Pedersen - 75

Karlstad

26.52

6

Andreas Grann - 92

Team activeski

26.55

7

Jonas Gussafsson - 69

Arvika LK

27.21

8

Hans-Erik Andersson - 74

Svinbäckens LK

27.51

9

Björn Engström - 61

Sisu Forshaga

27.57

10

Viktor Skoog - 98

Kils Aik

28.07

11

Per Vall

IF Göta

28.11

12

Anders Ahlstrand

xxx

28.53

13

Jakob Sjökvist - 97

FBK

29.47

14

Niclas Schytzer

IF Göta

29.52

15

Magnus Axelsson - 68

Sunne löparklubb

30.33

16

Lennart Johansson - 70

Tisdagsgruppen Göta

30.35

17

Andreas Uller - 98

Karsbol/vall

30.55

18

Magnus Gustafsson - 95

IFK Sunne Fotboll

31.06

19

Marcus Grann - 95

Sunne SLF

31.32

20

Jan-Åke Olsson

IF Göta

31.37

21

Christian Thorén - 81

SLF

31.45

22

Jonathan Uller - 00

Karsbol/vall

31.54

23

Jonas Uller - 73

Karsbol/vall

31.55

24

Gabriel Montgomery

Sunne

31.56

25

Daniel Axelsson - 74

IK Fryken

31.57

26

Lars-Göran Bäck - 79

Eda

32.25

27

Anders Sundén

Lesjöfors Jogging

32.44

28

Peder Bäck - 53

Eda

32.45

29

Bengt Johansson

xxx

33.02

30

Anton Engman - 94

Sunne

33.39

31

Leif Bergqvist - 62

Tisdagsgruppen Göta

33.46

32

Anders Olsson - 67

Sunne

33.49

33

Mats Melin - 95

Sunne

34.18

34

Jan-Erik Larsson - 55

Kils OK

34.22

35

Magnus Malmgren

Sunne

35.01

36

Henrik Eisfeldt

Karlstad

35.16

37

Nils Ahlqvist - 92

Östra Ämtervik

35.16

38

Anders Johansson - 63

SK Bore friidrott

35.46

39

Göte Andersson

Lesjöfors Jogging

35.49

40

Ove Udenius - 64

Sunne

37.08

41

Christer Björkman

Lersjöfors

44.09

42

Hubert Sampre - 58

MG-runners, France

49.10

Resultat och placering:

Namn:

Förening:

Tid:

1

Sanna Skoog - 95

Kils Aik

29.13

2

Maria Södermark - 78

xxx

29.51

3

Julia Schytzer - 95

IF Göta

29.55

4

Sanna Stenholm - 95

Kils OK

31.17

5

Mikaela Eriksen

SK Bore

31.44

6

Birgitta Arnesdotter - 84

Karlstad

31.51

7

Olivia Svensson - 95

xxx

31.58

8

Emelina Schytzer - 97

IF Göta

32.14

9

Felica Weinberg - 72

Sunne

33.08

10

Annika Tångring

IF Göta

34.59

11

Marili Persson - 92

Sunne

38,32

12

Lovisa Pilenås - 92

Sunne

39.44

13

Linnea Grankvist - 84

kvk

41.02

14

Maria Svensson - 78

Sunne

41.04

15

Maria Eriksson - 73

IK Fryken

41.34

16

Annika Hagberg

Väif

41.53

17

Mathilda Ruus - 97

IK Springväst

43.26

18

Jessica Nilsson

Sunne

43.39

19

Anna-Lena Östlund

Segersta OK

46.12

20

Julia Sköllerhag - 96

Ik Spring Väst

50.26

21

Helena Anshammar - 74

Sunne

52.12

22

Malin Östlund

Segersta OK

52.38

7 Km damer